Website is under reconstruction. Lithuanian site is already updated (www.vivadens.eu), new English site is comming soon.
LietuviškaiLT   EnglishEN  
Pradžia Registracija Kainynas Apie VivaDens Atsiliepimai Gydytojai Kontaktai


Apsilankykite VivaDens FacebookeVivaDens Youtube

Naujausia technika ir technologijos

Dantų spalvinių ypatybių atkūrimas naudojant skaitmeninį spalvometrą

VivaDens savo klientams siūlo naujausias diagnostikos ir gydymo priemones, kurios geriausiai garantuoja ne tik jų dantų sveikumą, funkciją, patikimumą, tausojimą, bet ir grožį.

Vieni iš svarbiausių estetinės odontologijos dantų ir šypsenos grožio parametrų yra spalvinės jų savybės. Gyvybė ir grožis turi savo spalvas. Kad suprastumėme problemos sudėtingumą, pastebėsime, kad kiekvienoje žmogaus akyje yra maždaug po 120 milijonų šviesai jautrių receptorių, kurių pagalba žmogus per akis ir smegenis skiria apie septynis milijonus atspalvių. Be to, akis yra labai jautri ir šviesos ryškumui. Ji visiškoje tamsoje jau pastebi kelių šviesos fotonų srautą ir mato šviesos srautui padidėjus daugelį milijardų kartų – šviesią dieną. Dantų spalvą veikia apšvietimas, fonas, jų pačių šviesos nepralaidumas, skaidrumas, peršviečiamumas, atspindėjimas, fluorescensiškumas, netolygumai ir kita.

Estetiškai restauruojant dantis dažnai reikia tiksliai suderinti nuosavų dantų, estetiškai plombuotų ir protezuojamų dantų spalvas, formas. Tuomet gydytojas-odontologas susiduria su protezų spalvos registracijos, analizės ir parinkimo problema. Be to, protezuojant dantis galutinis rezultatas labai priklauso nuo gydytojo odontologo ir dantų techniko darbo ir bendradarbiavimo. Restauruojant ir rekonstruojant dantis gydytojas turi turėti galimybę tiksliai ir aiškiai perteikti technikui dantų spalvines savybes, suvokti ir įvertinti danties charakteristikas bei perteikti informaciją, kad šis galėtų kuo tiksliau sukurti numatomą danties ir šypsenos vaizdą. Dantys turi atrodyti gražiai bei natūraliai ir dieną, ir vakare, ir dirbtinio apšvietimo metu, ir esant įvairioms apšvietimo kryptims.

Odontologai nustatinėja dantų atspalvius ir perduoda jų informaciją technikams įvairiais prietaisais. Daugelis odontologų Lietuvoje danties spalvos nustatymui naudoja įprastus standartinius spalvų raktus (1 pav., 2 pav.). Vienas iš kokybiškesnių ir tikslesnių danties vainiko spalvinių ypatybių įvertinimo prietaisų - skaitmeninis spektrofotometras Shadepilot™ („DeguDent“, Hanau, Vokietija) (3 pav.). Jo naudojimas padeda gaminant ir pritaikant laminatę, vainikėlį, tiltą, užklotą ir kt. Shadepilot™ pagalba labai greitai, paprastai ir tiksliai nustatoma danties spalva bei kiti, žmogaus akiai sunkiai įžiūrimi bei apibūdinami spalvos parametrai: nepermatomumas (angl. opacity), skaidrumas (angl. transparency), peršviečiamumas (angl. translucency), opalescencija – šviesos spektro priklausomybė nuo apšvietimo kampo (angl. opalescence), fluorescencija (angl. fluorescence).

Danties ypatybių analizė

Analizuojant danties ypatybes reikia atsižvelgti į šviesos atspindžius danties audiniuose ir į pačio danties vainiko mikroreljefą. Danties audiniuose esančios emalio prizmės praleidžia ir atspindi visą šviesos spektrą, kuris priklauso nuo prizmių kiekio, dydžio bei formos. Nuo danties atspindėtą šviesą apibūdina jo nepermatomumas, skaidrumas, peršviečiamumas, opalescencija, fluorescencija ir kt. Apibūdinant danties paviršių, būtina nurodyti nelygumus, intarpus, smulkius įtrūkimus, pigmentines dėmes.

Aukščiau minėjome, kad odontologas turi nustatyti bei perteikti technikui danties spalvas. Danties spalvos yra įvairios, kiekviename dantyje matomi įvairūs individualūs spalvų kitimai nuo dantenų iki kandamojo krašto. Danties spalva ties dantenų kraštu dažniausiai tamsesnė, nes plonėja emalio ir didėja dentino sluoksnis. Spalvų nustatymui naudojant įprastus standartinius spalvų raktus (1 pav., 2 pav.), spalvos matavimo tikslumas labai priklauso nuo gydytojo akies jautrumo, apšvietimo, kabineto sienų spalvos, kitų išorės veiksnių, pavyzdžiui, klientės lūpų dažo, aprangos ir pan. Dėl to neretai pasitaiko protezo spalvos neatitikimas natūraliai danties spalvai, nustatoma spalva tik artima natūraliai danties vainiko spalvai. Taip dažniausiai parenkama tik viena pagrindinė standartinė spalva.

1 pav.
    
2 pav.

3 pav.

VivaDens nustatant danties vainiko spalvą minėtų netikslumų išvengiama naudojant skaitmeninį danties vainiko įvertinimą aparatu Shadepilot™ (3 pav.). Shadepilot‘o neįtakoja prieš tai išvardinti pašaliniai veiksniai (apšvietimas, gydytojo, kliento apranga, makiažas ir pan.). Šis aparatas padeda tiksliai, individualiai parinkti ne tik danties protezo spalvą, atspalvį, bet ir kitus, žmogaus akiai sunkiai įžiūrimus bei apibūdinamus spalvos parametrus kaip nepermatomumą, skaidrumą, peršviečiamumą, opalescenciją, fluorescenciją.

Kiek ir kokios spalvinės analizės reikia, nusprendžia gydytojas odontologas. Su Shadepilot™ galima įvertinti:
1) vieną vidurkinį ir/ar bendrą danties atspalvį (4 pav.);
2) trijų danties zonų – kaklelio, centrinės bei kandamosios dalies – atspalvius (5 pav.);
3) atspalvių „žemėlapį“. Taip vadinamame atspalvių žemėlapyje pateikiama kiekvieno danties atspalvio analizė. Naudodamiesi šia analize, dantų technikai gali gauti vertingų detalių, kurios reikalingos sprendžiant dėl atskiros dangos (6 pav.);
4) peršviečiamumą. Shadepilot™ pateikia informaciją apie peršviečiamumą, kuris apskaičiuojamas iš atspindėto šviesos spektro (7 pav.).

4 pav.
5 pav.
6 pav.
7 pav.
8 pav.

Aparatas yra visiškai saugus, netrukdomas klientas, nes spalvos nustatymas užtrunka vos kelias minutes (8 pav.). Visa informacija išsaugoma duomenų bazėje, iš kurios vėliau persiunčiama dantų technikui į laboratoriją.

Dantų technikas turi analogišką suderintą Shadepilot™ prietaisą ir kompiuterinę programą ir gali nustatyti bei įvertinti danties:

  • formą;
  • šviesumą ir kontrastus;
  • peršviečiamumą;
  • atspalvių žemėlapį;
  • trijų danties zonų atspalvius;
  • formą trijų danties zonų matavime.
9 pav.

Shadepilot nuskaito ir analizuoja danties šviesumą, spalvą ir atspalvį, matuoja kolorimetrinius duomenis ir lygina juos su artimiausios spalvos duomenimis iš detalios atspalvių bibliotekos ir nustato skirtumą (9 pav.). Shadepilot pagalba dantų technikas išanalizuoja ir suderina gaminamų dantų protezų atspalvius su greta esančių natūralių ir plombuotų dantų atspalviais iki tiek, kad jie atrodytų estetiškai ir natūraliai.

 

 

Skaitmeninio spalvometro Shadepilot naudojimo danties vainiko spalviniam įvertinimui klinikinis pavyzdys:

Pacientė atvyko į odontologijos kliniką VivaDens, pageidaudama estetiškai restauruoti viršutinio žandikaulio priekinius dantis. Išvalius dantų vainikų demineralizuotus audinius (kariesą), kietųjų danties vainiko audinių liko per mažai, kad būtų galima juos restauruoti plombomis, todėl buvo nuspręsta juos restauruoti cirkonio oksido keramikos vainikais, prieš tai atkuriant adekvačias vainikų atramas (tam buvo naudojami stiklo pluošto kaiščiai ir Au-Pl (aukso-platinos) kultiniai įklotai). Kadangi visi likusieji dantys tiek viršutiniame, tiek apatiniame žandikaulyje buvo sveiki, protezų spalvą, atspalvį, skaidrumą, sodrumą, mikroreljefą ir pan., reikėjo parinkti individualiai, kad jie idealiai atitiktų ir nesiskirtų nuo savų dantų vainikų spalvos.

Tai patogiai ir greitai pacientui ir gydytojui buvo atliekama naudojant skaitmeninį Shadepilot aparatą, kuriuo tiesiog buvo fotografuojamos iltys bei apatinio žandikaulio priekiniai dantys (10-14 pav.; 15 pav. a). Dantų technikui buvo perduoti duomenys.

Laboratorijoje dantų technikas analizavo ir įvertino gydytojo odontologo perteiktą informaciją:
a) pradinė fotografija gauta spektrofotometru, kuri parodo nuosavų dantų formą, mikroreljefą (10 pav.);
b) kliento dantų vainiko pagrindinė spalva (11 pav.);
c) danties vainiko trijų zonų spalvos (12 pav.);
d) spalvų, atspalvių žemėlapis (13 pav.);
e) peršviečiamumas (14 pav.).

10 pav.
11 pav.
12 pav.
13 pav.
14 pav.

Visą šią informaciją dantų technikas panaudoja gamindamas danties vainiką - sluoksniuodamas keramiką ant vainiko pagrindo. Galutinis danties vaizdas matosi 15b pav.

15 pav. Darbas atliktas VivaDens

Pateiktoje po protezavimo foto nuotraukoje (15 pav., b) žiūrint į natūralius iltinius dantis akivaizdžiai matosi, kad visi protezuojamų dantų spalvos bei mikroreljefo parametrai yra idealiai atkurti.

Iš pateiktų nuotraukų matosi, kad dantų technikui pateiktos informacijos pilnai pakako laboratorijoje protezuose individualiai atkurti visus danties vainikų parametrus, analogiškai esančius savuose dantyse.

Analogiškas danties vainiko spalvos, atspalvio įvertinimas atliekamas, kai dalis dantų yra protezuojami, o dalis estetiškai restauruojami plombinėmis medžiagomis (16 pav.).

16 pav. Darbas atliktas VivaDens

Tinkamas naujausios odontologinės technikos ir technologijų taikymas VivaDens klinikoje džiugina klientus individualiai ir natūraliai atkurta gražia šypsena.

VivaDens info, 2010


Estetinės odontologijos centras VivaDens

Didlaukio g. 51-70   |   LT-08303 Vilnius   |   registracija tel. 8-5-2627990, 8-5-2675404   |   el. p.: info@vivadens.eu   |   vadyba tel. 8-5-2328004

© IĮ Estetinės odontologijos centras "VivaDens", 2000-2016

Naujienos


Dėkojame visiems VivaDens klientams, maloniai leidusiems įdėti savo veido, dantų ir šypsenos nuotraukas į mūsų internetinį puslapį. Tai labai palengvina ir pagreitina klientų matymą ir apsisprendimą. Kurkime ir dalinkimės kartu. Nuoširdžiai ačiū.