Website is under reconstruction. Lithuanian site is already updated (www.vivadens.eu), new English site is comming soon.
LietuviškaiLT   EnglishEN  
Pradžia Registracija Kainynas Apie VivaDens Atsiliepimai Gydytojai Kontaktai


Apsilankykite VivaDens FacebookeVivaDens Youtube


Straipsnis paruoštas į "Delfi.lt"
"Modelių atranka" projekto skyrių "Apie grožį"

2009-10-27

Gydytoja odontologė Ingrida Ivanciūtė, VivaDens

Funkcinė ir estetinė odontologija

Estetinis plombavimas – šypseną gražinantis stebuklas

Čia susipažinsime su viena iš estetinės odontologijos sričių - estetiniu plombavimu. Estetinį plombavimą dažnai vadina ir tiesiogine estetine restauracija.

Paskutinių kelių dešimtmečių odontologijos mokslo pasiekimai atvėrė naują daug aukštesnę odontologijos perspektyvą, kuri įgalino ne tik pereiti nuo pavienių dantų funkcijos atstatymo iki visos burnos funkcijos atstatymo, bet ir tai atlikti tausojančiai, estetiškai. Per šį laikotarpį odontologija ženkliai vystėsi kanalų gydymo arba endodontijos, tiesioginių estetinių restauracijų arba estetinio plombavimo medžiagų (kompozitų), bemetalės keramikos arba netiesioginių estetinių restauracijų srityse. Odontologijos mokslas augo ir ortodontijos (gydymo breketais), periodontologijos (dantenų gydymo), implantacijos ir chirurgijos srityse.

Tai paskatino klientus naujai pažiūrėti į odontologiją. Medicinos šaka tapo ir meno, grožio išraiškos šaka, nes klientai ėmė suvokti ne tik sveikatos, bet ir estetikos bei šypsenos svarbą gyvenimo kokybei. Tai įpūtė visiškai naujo vėjo į odontologų bendruomenę, kurie su menininkams būdingu džiaugsmu ir išradingumu ėmė taikyti naujas technologijas. Odontologinės procedūros tapo beskausmėmis, patogiomis ir higieniškomis. Jos jau nebetapatinamos su nemaloniais ar baisiais pojūčiais. Visuomenėje kilo naujas susidomėjimas šypsenos pagražinimo būdais.

Viduramžių odontologija
Foto: www.success.co.il/
knowledge/images
/Body-and-Mind-Dentistry-treatment-details.jpg
XX amžiaus pradžios odontologija.
Foto: www.customer-connection.com
XXI amžiaus odontologija: pacientas gulimoje padėtyje, nuskausmintais, izoliuotais dantimis, su video akiniais.
Foto: VivaDens archyvas©

JAV1 atlikta mokslinė studija įrodė, kad su gražia šypsena individas tampa ne tik patrauklesnis, bet atrodo sveikesnis, inteligentiškesnis, įdomesnis, sėkmingesnis.

Šios studijos 99.7% apklaustųjų teigia, kad šypsena yra socialinė vertybė, 96% - kad graži šypsena labiau patraukia priešingos lyties atstovus, 74% - kad nepatraukli šypsena sumažina karjeros sėkmę. Žemiau pateikti respondentų atsakymai į klausimą „Ką pirmiausia pastebite žmogaus šypsenoje?“:

 • Dantų lygumas
 • Spalva
 • Švarumas
 • Šypsenos nuoširdumas
 • Ar yra trūkstamų dantų?
 • Šypsenos „švytėjimas“.

Atsakydami į klausimą „Kas labiausia daro šypseną nepatrauklia?“ jie pažymėjo:

 • Geltoni, tamsūs, apsinešę dantys
 • Danties trūkumas
 • Kreivas dantis
 • Ėduonies pažeisti, „skylėti“ dantys
 • Tarpai tarp dantų
 • Nešvarūs dantys.

Pagaliau į klausimą „Kaip Jūs norėtumėte pagražinti šypseną?“ , dažniausias atsakymas buvo:

 • Norėčiau baltesnių, šviesesnių dantų.

Kitoje JAV apklausoje2 respondentai į klausimą “Kokią paskutinę odontologinę procedūrą atlikote per paskutinį mėnesį” atsakė taip: 86% - estetinį plombavimą, 78% - dantų balinimą namuose, 55% - dantų padengimą porcelianiniais veneringais, 50% - atliko balinimą kabinete, 25% - gleivinės aukščio kontūravimą.

Taigi skaičiai rodo, kad estetinis plombavimas yra plačiausiai paplitusi procedūra JAV. Tai teigia ir estetinės odontologijos pionieriai: “Be abejonės, tiesioginės restauracijos yra ir bus plačiausiai naudojama estetinės odontologijos procedūra.“ Gordon J.Christensen, DDS, MSD, Ph.D. The Journal of Cosmetic Dentistry, 2003, Vol 19 (JAV)

Vakarų odontologinės bendruomenės autoritetai teigia, kad šiandien būtina minimali invazija: „Mūsų tikslas turėtų būti nuolat saugoti tai, kas lieka, o  ne smulkmeniškai restauruoti tai, ko trūksta. Taigi geriausia odontologija yra mažiausia odontologija.“ (šaltinis: „Journal of Esthetic and restorative dentistry 2008, Vol 20, N6“). Estetinis plombavimas kol kas išlieka labiausiai tausojančiu dantų restauravimo metodu.

Estetiniame plombavime arba tiesioginėse estetinėse restauracijose naudojama medžiaga vadinama kompozitu arba liaudiškai – „estetinė plomba“. Juo atkuriamas trūkstamas dentinas ir emalė. Savo tvirtumu kompozitas prilygsta sidabrinėms plomboms, yra atsparus dilimui, išskiria fluorą, kuris stabdo tolimesnį karieso formavimąsi.

Estetinis plombavimas: tinkamai pritaikyta kompozito spalva.
Foto 1: gyd.I.Ivanciūtė©

Lietuvoje odontologai restauruoja dantis kompozitais, pagamintais Japonijoje, JAV, Vokietijoje, t.y. visiškai tomis pačiomis medžiagomis, kuriomis dirba pažangiausių Vakarų šalių kolegos.

Tarpusavyje kompozitai skiriasi kai kuriais parametrais, pvz. spalva, atspindžio koeficientu, elastingumo moduliu, t.y. geba deformuotis išilgai ašies, poliravimosi savybėmis ir pnš. Todėl įgudęs gydytojas odontologas restauruodamas dantis pagal skirtingą situaciją rinksis skirtingus kompozitus.

Kompozitų spalvų skalė yra labai plati, todėl galima labai natūraliai imituoti trūkstamą danties audinį (žr. Foto 1).

Estetinis plombavimas: formos keitimas.
Foto 2: gyd.I.Ivanciūtė©

Kompozitais galima atkurti ar pagražinti danties formą. (žr. Foto 2). Dantys nešlifuojami, todėl išlieka gyvybingi. Nežalojama gleivinė. Plombuojama atkuriant dantų sluoksnius, jų skaidrumą, formą bei funkcijas. Po procedūros dantys atrodo labai natūraliai, dažnai net profesionalai nepastebi plombuoto danties.

Estetinis plombavimas: restauruoti kandamieji danties krašteliai.
Foto 3: gyd.I.Ivanciūtė©

Nudilus dantų kandamųjų krašteliui - emalei, atsiveria apie penkis kartus minkštesnis danties audinys – dentinas ir tuomet dilimas paspartėja. Vyresnio amžiaus žmonių burnose galima pastebėti, kad dėl žymaus nudilimo dantys atrodo lyg nupjauti. Kompozitais galima ir net būtina restauruoti nudilusius kandamuosius kraštelius (Žr. Foto 3). Tai ir sveikiau, ir funkcionaliau ir estetiškiau.

Estetinis plombavimas: uždaryti „juodieji trikampiai“ prie dantenų.
Foto 4: gyd.I.Ivanciūtė©

Nutirpus kaului, palaikančiam dantį, apsinuogina dantų kakleliai, atsiranda „juodieji trikampiai“ prie dantenų. Profesionalus estetinis plombavimas šioje vietoje taip pat labai gelbsti, nes uždaromi prasišviečiantys juodi tarpai prie dantenų. (Foto 4)

Estetinis plombavimas: netaisyklingos šešių priekinių dantų padėties keitimas.
Foto 5: gyd.I.Ivanciūtė©

Esant netaisyklingai dantų padėčiai, pirmiausia rekomenduotinas ir mediciniškai teisingesnis yra ortodontinis gydymas, breketais ir pnš., nes taip visiškai išsaugomi natūralūs, savi dantys.

Tačiau kai kurie klientai atsisako tokio, paprastai ganėtinai ilgai užtrunkančio ortodontinio gydymo (pvz. dėl profesijos, dėl išvykimo į kitą šalį, artėjančių vestuvių ir pnš.) Tuomet estetinėmis plombomis galima netaisyklingoje padėtyje esantį dantį net „ištiesinti“ (Foto 5). Šiuo atveju nepageidaujamoje vietoje esantys danties audiniai yra nušlifuojami, o trūkstami - suimituojami kompozitu.

Estetinis plombavimas: tarpų uždarymas, formos keitimas.
Foto 6: gyd.I.Ivanciūtė©

Atkartojant konkrečiam žmogui būdingą danties struktūrą restauracinės medžiagos spalva parenkama identiška kitiems dantims, sukuriamas ir dantims būdingas daugiasluoksniškumo vaizdas. Jau per vieną vizitą, trunkantį 4–6 darbo valandas, galima sutvarkyti keturis dantis, pavyzdžiui, užpildyti tarpus tarp priekinių dantų (Foto 6). Plombuojamas dantis derinamas prie šalia esančių dantų, taip pat kuriama simetrija atsižvelgiant į tokį patį, tik priešingoje pusėje išaugusį dantį. 

Krūminių dantų estetinis plombavimas.
Foto 7: gyd.I.Ivanciūtė©

Estetinis plombavimas tinka ne tik priekiniams, bet ir šoninės bei galinių grupių dantims. (Foto 7). Dantų formos ir spalvos pakitimų restauravimui ar užmaskavimui kompozitais gali būti padengiamas ir visas priekinis danties paviršius – t.y. uždedama taip vadinama tiesioginė laminatė arba veneringas. Tam pačiam tikslui naudojamos ir netiesioginės (t.y. laboratorijoje pagamintos) porcelianinės laminatės.

Žemiau lentelėje pateikiame porcelianinių laminančių ir estetinio plombavimo palyginimą.

 • Porcelianinės laminatės
  arba netiesioginės estetinės laminatės
 • Estetinis plombavimas
  arba tiesioginės estetinės laminatės
 • Laminatė - plona daugiasluoksnė porceliano plokštelė, vienmomentiškai klijuojama ant danties paviršiaus.
 • Laminates laboratorijoje daro dantų technikas, dėl to reikia kelių vizitų ir daugiau laiko.
 • Aukštos kokybės ir profesionaliai atliktas darbas porceliano laminatėmis yra labai estetiškas ir funkcionalus.
 • Tai ploni du, trys kompozito (plombinės medžiagos) sluoksniai, klijuojami vienas ant kito prie danties paviršiaus.
 • Atlieka gydytojas odontologas(-ė) tiesiogiai burnos ertmėje. Nėra laboratorinių procedūrų, todėl sutaupomas laikas.
 • Aukštos kokybės ir profesionaliai atliktas darbas estetiškai plombuojant yra labai estetiškas ir funkcionalus.
Pradinė situacija
Pradinė situacija
Po estetinio protezavimo – porcelianinės laminatėmis. Foto iš Amerikos Kosmetinės odontologijos žurnalo, 2009m.
Iš karto po estetinio plombavimo. Foto ir darbas gyd.I.Ivanciūtė ©


Neprofesionaliai atliktas darbas yra neestetiškas ir nefunkcionalus.


Neprofesionaliai atliktas darbas yra neestetiškas ir nefunkcionalus.

Lietuvei pacientei Airijoje sudėtos porcelianinės laminatės. Foto iš VivaDens archyvo.
Nekokybiško estetinio plombavimo, atlikto kitoje Lietuvos klinikoje, pavyzdys. Foto iš VivaDens archyvo.

Pricementavus laminates – jų spalva ir forma jau nebepakeičiama. Jei spalva, forma netinka, reikia perdaryti visą laminatę.

Lengva formos ir spalvos korekcija tiesioginio darbo metu ir vėliau.

Atskilus laminatei – paprastai ją reikia visą perdaryti iš naujo.

Atskilus plombinei medžiagai – lengva ir greita korekcija vieno vizito metu.

Jeigu dantis yra plačiai pažeistas ėduonies – laminatė nelabai tinka, nes ji pirmiausia skirta atkurti tik patį paviršinį danties sluoksnį – emalę. Tuomet pirmiausia vis tiek reikia išvalyti ėduonies pažeistas ertmes ir po to užplombuoti estetiškai.

Estetinis plombavimas tinka tiek mažai, tiek ir giliai pažeistiems ėduonies dantims restauruoti, nes kompozitu galima atkurti tiek emalę, tiek ir dentiną.

Vakarų odontologų klinikinė patirtis rodo, kad laminatės funkcionuoja 10-15 metų tik esant burnos ertmėje „idealioms sąlygoms“ - kai nėra jokių sąkandžio anomalijų, žmogus negriežia dantimis naktį ir pnš.

„Vivadens“ ir bendra patirtis rodo, kad labai aukštos kvalifikacijos odontologo atlikta plombinė restauracija su aukštos kokybės medžiagomis funkcionuoja iki 10 ir daugiau metų. Esant sąkandžio anomalijoms ar griežiant naktį dantimis, dantys gali suskilti.

Kad išvengti laminatės skilimo nakčiai rekomenduojama ant dantų dėtis apsauginę kapą.

Kad išvengti restauracijų skilimų nakčiai rekomenduojama ant dantų dėtis apsauginę kapą.

Porcelianas labai gerai sukimba su emaliu.

Plombinė medžiaga labai gerai sukimba su emaliu.

Laminatės nekeičia spalvos.

Laminatės nepraranda blizgesio.

 

Kokybiškos plombos nekeičia spalvos.

Neprižiūrimų plombų blizgesys ilgainiui mažėja. Ypač jeigu jos nebuvo tinkamai nupoliruotos ar klientas naudoja netinkamas dantų priežiūros priemones. Dėl dantų sveikumo ir jų blizgesio bent kartą per metus rekomenduojama atlikti profesionalią burnos ertmės higieną ir nusipoliruoti plombuotus dantis.

Laminatėms paprastai nušlifuojama daugiau danties audinio nei estetiniame plombavime.

Estetiniam plombavimui užtenka nušlifuoti mažai danties audinio, o kartais plombos sukibimui pakanka tik danties paviršiaus pašiurkštinimo.

Pradinė situacija
Pradinė situacija
Dantys po nušlifavimo laminatėms
Dantys po pašiurkštinimo estetiniam plombavimui
Dantys po estetinio protezavimo – porcelianinėmis laminatėmis. Foto iš Amerikos Kosmetinės odontologijos žurnalo, 2009m.
Dantys po estetinio plombavimo. Foto ir darbas gyd.I.Ivanciūtė ©

Kai kuriais atvejais galima naudoti laminates, kuomet visiškai nešlifuojami dantys, pvz. „No Prep“ tipo laminatės. Tuomet dantys šiek tiek padidėja.

 

Vienos (netiesioginės) porcelianinės laminatės kaina Lietuvoje - maždaug 1300-2500 Lt, Europoje 1300-2500 €.

Vienos tiesioginės laminatės kaina Lietuvoje - maždaug 300-1900 Lt, Europoje 300-1000 €.


Kiekvienas atvejis individualus – priklauso nuo pageidaujamos kokybės, dantų vietos burnos ertmėje, tvarkomų dantų kiekio, procedūros sudėtingumo ir pnš. Tiksli kaina nustatoma tik konsultacijos metu.

Kokį variantą rinktis? Gydytojas gali patarti konkrečioje situacijoje priklausomai nuo dantų būklės, pageidaujamo ilgaamžiškumo, kokybės, grožio ir prieinamo specialisto, o galiausiai renkasi klientas.

Jeigu nėra kvalifikuoto estetinio plombavimo specialisto – geriau protezuoti laminatėmis. Jeigu nėra kvalifikuotų protezuojančio gydytojo ir dantų techniko – geriau plombuoti.

Geriausia jei dantys ir burnos ertmė sutvarkomi visuminiai – pradedant nuo profesionalios burnos ertmės higienos, esant reikalui dantis balinant, tiesinant dantis breketais, išgydant dantų šaknų kanalus, dantenas, įsukant implantus, protezuojant, derinant protezavimą su plombavimu ir pan. Tik tuomet galime džiaugtis tiek dantų funkcionalumu ir estetiškumu, tiek ir ilgalaikiu rezultatu.

Ir stebuklingai šypsotis!


1 - http://www.aacd.com/index.php?module=cms&page=75
2 - http://www.dentalproductsreport.com/articles/show/dpr1007_tid_cosmetic-survey/2


Estetinės odontologijos centras VivaDens

Didlaukio g. 51-70   |   LT-08303 Vilnius   |   registracija tel. 8-5-2627990, 8-5-2675404   |   el. p.: info@vivadens.eu   |   vadyba tel. 8-5-2328004

© IĮ Estetinės odontologijos centras "VivaDens", 2000-2016

Naujienos


Dėkojame visiems VivaDens klientams, maloniai leidusiems įdėti savo veido, dantų ir šypsenos nuotraukas į mūsų internetinį puslapį. Tai labai palengvina ir pagreitina klientų matymą ir apsisprendimą. Kurkime ir dalinkimės kartu. Nuoširdžiai ačiū.