Website is under reconstruction. Lithuanian site is already updated (www.vivadens.eu), new English site is comming soon.
LietuviškaiLT   EnglishEN  
Pradžia Registracija Kainynas Apie VivaDens Atsiliepimai Gydytojai Kontaktai


Apsilankykite VivaDens FacebookeVivaDens Youtube“Odontologų rūmų žinios”, 2005 m. Gruodis

Gydytoja odontologė
Ingrida Ivanciūtė
IĮ Ivanciūtės estetinės odontologijos centras „Vivadens“
www.vivadens.lt


Tiesioginė estetinė restauracija – realybėje sustabdytas estetikos pojūtis

Tobulėjant kompozitų technologijoms vis daugiau ir įvairesnių defektų priekinių dantų srityje gali būti sėkmingai restauruota ar rekonstruota dantų eilė minimalios invazijos metodu (ART – angl. Atraumic Restorative Treatment) kaip alternatyva ortodontiniam gydymui ar labiau invazinėmis keramikinėmis restauracijomis.

PRADINĖ SITUACIJA

Klientė atsisakė ortodontinio gydymo ir kreipėsi dėl 12-22 dantų sangrūdos ištiesinimo. Svarbūs tiesioginės estetinės dantų lanko rekonstrukcijos pasirinkimo faktoriai: dantų gyvybingumo išsaugojimas, minimalus sveikų audinių pašalinimas, minimali invazija gleivinės srityje, estetinių lūkesčių išpildymas, balansas tarp procedūrų trukmės ir kainos.

PARUOŠIAMIEJI DANTŲ LANKO REKONSTRUKCIJOS ETAPAI

Po profesionalios burnos ertmės higienos klientei pageidaujant baltesnių dantų jie buvo balinti lazeriu LaserSmile™, kur ~35 % vandenilio peroksidas aktyvuojamas 10 W lazerio 810 nm fotonų banga. Procedūros trukmė ~60 min. Danties atspalvis pakito nuo A3 iki A1. Po balinimo procedūros galima restauruoti dantis ne anksčiau kaip po 2 sav. dėl danties paviršiuje esančių laisvų radikalų, trukdančių adhezijai.

Skaitmeninė fotoregistracija EPSON Photo PC 3100Z atlikta veido, šypsenos, dantų priekinės ir šoninių projekcijų, lanko prieš (pav.1-5), per (pav.11-28), iškart po ir praėjus dviems savaitėms po (pav. 6-10) rekonstrukcijos.

Klinikinė situacija
Iki Po
Šypsena
1 pav.
6 pav.
Dantų priekinė projekcija
2 pav.
7 pav.
Dantų lankas
3 pav.
8 pav.
Dešinės pusės projekcija
4 pav.
9 pav.
Kairės pusės projekcija
5 pav.
10 pav.
Iki Po


I ETAPAS. PASIRUOŠIMAS REKONSTRUKCIJAI

Dantys nuvalomi fluoro neturinčia pasta (Zircateā/Dentsply). Atliekama nejautra.

Cirkuliu (pav. 11) išmatuojamas 12-22 dantų bendras lanko ilgis ir pagal auksinės proporcijos principą surandamas būsimų lateralinio ir centrinio kandžių plotis - jie bus siauresni, nes tame pačiame lanke reikės sutalpinti „nesusigrūdusius“ dantis. Atskaitos taškas yra centrinė linija, einanti per viršutinės lūpos linkio centrą ir nusileidžianti tiesiai per centrinių kandžių spenelį, sudaranti statų kampą su kandamųjų kraštų linija. Pasižymima centrinės linijos padėtis (pav. 12) tarp 11-21 dantų padarant ~1mm tarpelį, kad dantys tarpusavyje būtų atskirti. Pirmiausia numatoma rekonstruoti 12, 11 d. (darbo trukmė ~3val.), daryti pertrauką ir po to analogiška tvarka veidrodiniu atspindžiu rekonstruoti 22, 21 d. Viso darbo trukmė ~6val.

12-22 d. rezekuojami nesantys numatomo dantų lanko trajektorijoje danties audiniai, gomuriniame paviršiuje, kur numatoma klijuoti kompozitą – emalis pašiurkštinamas (pav. 12). Darbo laukas (15-25d.) izoliuojamas koferdamu. Kad užtikrintume kokybišką adheziją, tikslų kompozito perėjimą ties gleivine ant darbinio danties užsidedamas koferdaminis žiedas.

11 pav.
12 pav.


II ETAPAS. REKONSTRUKCIJA

Emalis (30s) ir dentinas (15s) ėsdinami 37% ortofosforo rūgštimi, kad pašalinti difuzinį barjerą - lipnųjį sluoksnį, atsiradusį po dentino preparavimo, ir atverti dentino kolageno skaidulas. Nuplovus rūgštį dentinas paliekamas lengvai drėgnas, kad kolageno skaidulos nekolapsuotų ir ant emalio-dentino užtepus V kartos adhezyvą (Prime&Bond NTā/Dentsply) susidaro tinkamas dervos ir dentino hibridinis sluoksnis.

Kompozito fragmentų klijavimas, plastiškas modeliavimas, polimerizacija. Naudojant mikrohibridinį kompozitą Gradia directā/ GC pirmiausia atkuriama gomurinė dantų pusė. 12 d. iš gomurinės pusės dedama skaidri emalio masė NT (natural translucent), išgaunant pageidaujamą kandamojo krašto taip pat danties padėties lanke formą (14 pav. ). Natūraliame dantyje tarp emalio ir dentino yra proteininis sluoksnis, pasižymintis dideliu šviesos išsklaidymu ir atliekantis mechaninę (rišančią ir elastingumą didinančią) ir optinę (šviesos išsklaidymo) funkcijas. Šiam sluoksniui imituoti naudojama Glass Connector Enamel Plus HFOā/Micerium masė, suteikianti baltą šviesos išsklaidymą, padidinanti restauracijos spindesį ir blokuojanti pilkos ir melsvos (trumpų bangų) praėjimą.

Vestibulinį paviršių atstatome tokiais kompozito fragmentais: dentino mase OA3, emalio masėmis A2 – prie kaklelio ir A1 – centre ir kandamajame krašte. Dar kartą imituojame proteininį sluoksnį ir viską padengiame skaidre emalio mase NT (pav.15). Kompozito fragmentai klijuojami ~1-2 mm sluoksniais naudojant nepažeistą paviršinį sluoksnį, inhibuotą deguonimi. Fragmento forma fiksuojama kryptingai polimerizuojant ~950 mW/cm2 470 nm banga SmartLite®PS LED/Dentsply. Šviesos šaltinis 10s nukreipiamas per dantį į polimerizuojamą sluoksnį, kad fragmentą traukti link danties ir tuo pačiu sudaryti „minkšto starto“ polimerizacijos sąlygas, kai monomerai be streso jungiasi tarpusavyje. Baigtinė polimerizacija atliekama šviečiant tiesiai į fragmentą dar 10s. Minkšto starto technika užtikrina mažiausią kraštinį pralaidumą.

13 pav.
14 pav.
15 pav.
16 pav.
17 pav.
18 pav.
19 pav.
20 pav.

Po 12 d. analogiškai restauruojamas 11d. (pav.16-18), po pertraukos – 22 d. (pav.19-20) ir 11 d. (pav.21-23).

Naudojant vidutinio dydžio skaidrų kaištuką ir celiulioidinę matricą atstatomi fiziologinio tamprumo kontaktiniai paviršiai – pradedama nuo lateralinių kandžių link centrinės linijos (pav. 24). Paviršiai šlifuojami tarpdantinėmis juostelėmis (pav. 25). Nuimamas koferdamas. Patikrinamos statinė ir dinaminė okliuzija. Jei teisingai atkūrėte danties morfologiją, tai atkursite ir okliuziją – formą seka funkcija.

21 pav.
22 pav.
23 pav.
24 pav.
25 pav.


III ETAPAS. GALUTINĖ APDAILA

Vestibulinis ir gomurinis paviršiai modeliuojami 15 mkm grąžteliais (pav. 26) Kai danties forma iš esmės atitinka natūralų dantį, paviršius šlifuojamas Enhace®/Dentsply sistemos kriauše (pav. 27). Pasiekus visišką restauruoto paviršiaus lygumą jį poliruojame gumine forma, o tarpdančius – siūlu, naudojant pirmiausia Prisma Gloss, po jos - Prisma Gloss Extra Fine®/Dentsply poliravimo pastas (pav. 28). Kokybiško poliravimo rodiklis – restauruoto emalio blizgesys kaip natūralaus.

26 pav.
27 pav.
28 pav.Tiesioginės estetinės restauracijos džiugina gydytoją odontologą, profesionalų natūralaus grožio kūrėją. Technikos įvaldymas ne pabaiga, o tik priemonė kelyje. Reikalinga intuicija, kūrybiškumas. Tai individualus parašas, sustingęs laike, jūsų jutimų išraiška, jūsų geba transformuoti, pernešti estetikos pojūtį į realybę. Tai nėra išmokoma, bet tai yra išmokstama.

Autorė neturi jokių viešų finansinių įsipareigojimų kompanijoms, gaminančioms straipsnyje paminėtas medžiagas.

Literatūra:

1. Vanini L., Klimovskaia O. Conservative restoration of anterior teeth. 257-258, 2005 ACME.

2. Souza Santos A.J., Tais Lisso M.. Effect of stepped exposure on quantitative in vitro marginal microleakage. J Esthet Restor Dent 17:240, 2005.

3. Diagnosis and Treatment evaluation in cosmetic dentistry. American Academy of Cosmetic Dentistry, 2003.


Estetinės odontologijos centras VivaDens

Didlaukio g. 51-70   |   LT-08303 Vilnius   |   registracija tel. 8-5-2627990, 8-5-2675404   |   el. p.: info@vivadens.eu   |   vadyba tel. 8-5-2328004

© IĮ Estetinės odontologijos centras "VivaDens", 2000-2016

Naujienos


Dėkojame visiems VivaDens klientams, maloniai leidusiems įdėti savo veido, dantų ir šypsenos nuotraukas į mūsų internetinį puslapį. Tai labai palengvina ir pagreitina klientų matymą ir apsisprendimą. Kurkime ir dalinkimės kartu. Nuoširdžiai ačiū.